Un imobil inchiriat, folosit pentru cazarea personalului, trebuie inregistrat ca punct de lucru?

06 Octombrie 2014, Spete

Desi notiunea de punct de lucru nu este definita de nici un act normativ in vigoare, totusi, aceasta este similara din punct de vedere conceptual sediilor secundare fara personalitate juridica organizate de contribuabili, reglementate de O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Din punctul nostru de vedere punctul de lucru (sediile secundare) reprezinta spatiul, distinct de sediul social, unde societatea urmeaza sa-si desfasoare activitatea economica, lucrativa.

Ca urmare la respectivul imobil inchiriat societatea nu desfasoara activitate economica ci este folosit doar pentru cazarea personalului, in opinia noastra respectivul spatiu nu trebuie inregistrat ca punct de lucru.

Baza legala:

Legea nr. 273/2006 articolul art.32 alin.7

Ordonanta guvernului nr. 92/2003 articolul 74

Speta publicata la data 9.03.2011

Articol original: ANAF

Autor: ANAF | Sursa: ANAF

comments powered by Disqus
Parteneri
Hotel Armatti Complex Wolf